Dillerin Sultanı Türkçe Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

Vize ve İkamet İzni 

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN ÖĞRENİM VİZESİ (TÜRKÇE KURSU) VİZE VE İKAMET İZNİ İŞLEMLERİ 
ÖĞRENCİ ( Türkçe Dil Kursu ) VİZE İŞLEMLERİ
Türkiye’ de Türkçe öğrenimi görmek isteyen yabancı öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı DİLLERİN SULTANI TÜRKÇE Kursu’ndan alınan kabul belgesi (davet mektubu/akseptans) ile durumlarını belgelemeleri halinde "Türkçe Dil kursu" giriş vizesi dış
temsilciliklerimizce verilmektedir.
Not: “Turkish Language Course ile öğrenci vizesi (1 yıllık) alabilmeniz için DILLERIN SULTANI TURKCE Kursumuz’ a başvurarak davet mektubu (akseptans) almanız gerekir ”
Davet mektubu (akseptans) için gerekli belgeler:
1. Pasaport
2. 1 adet fotoğraf
3. Davet mektubu (akseptans) ücreti 300-TL (bu ücret kursa gelip kesin kayıt yaptıranların kurs ücretinden düşürülür)
4. Yurt dışında istenilen Davet mektubu (akseptans) için Belirtilen banka hesap numarasına ücretini yatırması gerekir. Davet mektubu (akseptans) kişinin ön kayıtta belirttiği adrese “Ödemeli” olarak posta ile gönderilir.

Türkçe Dil Kursuna Katılacaklar için İkamet izin (oturma izini) işlemleri
11 Nisan 2014 tarih itibarı ile yürürlüğe giren 6458 sayılı Yabancılar ve uluslararası koruma kanununa göre İkamet izni çeşitleri
(1) İkamet izni çeşitleri şunlardır:
1. Kısa dönem ikamet izni

(1) Aşağıda belirtilen yabancılara kısa dönem ikamet izni verilebilir
(2) Türkçe öğrenme kurslarına katılacaklar
(3) Birinci fıkranın (h) bendi kapsamında verilen ikamet izinleri en fazla iki defa verilebilir.
1. Türkiye’ ye Turkish Language Course /öğrenim- "Türkçe Dil Kursu" / Education Turkish amaçlı vize alarak gelen tüm yabancı uyruklu öğrencilerin, ülkemize giriş yaptıkları itibarı ile Dillerin Sultani Türkçe Dil Kursu’ na kesin kayıt yaptırmaları gerekir.
2. Alacakları öğrenci belgesi ve diğer istenilen belgelerle birlikte Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (http://www.goc.tr) web sayfası içinde belirtilen (https://e-ikamet.goc.gov.tr/) linkten RANDEVU alması gerekir. Alınan randevu gün ve saatinde "HIRKA-İ ŞERİF MAHALLESİ VATAN CADDESİ NO:64/ 34091 FATİH / İSTANBUL" adresteki Göç İdaresi İl Müdürlüğüne başvurması gerekir.
3. Türkiye'ye Turizm Amaçlı olarak gelenler kişiler Türkiye’de kalmaya devam edeceklerse vize süresi bitmeden amacına uygun ( Türkçe Dilli Öğrenmek veya Türkçelerini geliştirmek için ) Türkçe Dil Kursumuza Kayıt olmaları halinde bir yıl ( Türkçe Öğrenmek ) alacakları öğrenci belgesi ile öğrenci olarak ikamet izni  (oturma izni ) alabilmektedirler. durumu yukarıda belirtiğimiz gibi olan kişiler Dillerin Sultani Türkçe Dil Kursumuza kayıt yaptırarak bir yıl ikamet izni (oturma izni) alabilmektedir (çıkış-giriş yapmadan) olmak üzere olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü / İstanbul İl Müdürlüğü’nce düzenlenmektedir.

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN SORUMLULUKLARI
- Ülkemizde eğitim / öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler;
- Dış Temsilciliklerimizden “Öğrenim” amaçlı vize alarak gelmeleri ve geçerli pasaport ya da seyahat belgesi ile ülkemize giriş yapmaları gerekmektedir.
- Ülkemize giriş yaptıkları itibarı ile Temel Akademi Türkçe Dil Kursu’ na kayıt yaptırmaları gerekir.
- Öğrenimleri süresince verilen ikamet izinleri, izin belgesinde belirtilen sürenin sona ermesine 60 gün kala yeniden kayıt yaptırıp tekrar bir yıl ikamet izni alabilmektedirler.
- Öğrenciler her yıl okullarına kayıt yenilediklerini belirten belgeyi ilgili Göç İdaresi İl Müdürlüğüne vermeleri gerekmektedir.
- İkamet tezkereleri veya pasaportların kaybolması halinde ilgili makamlara derhal müracaat edilerek 15 gün içinde yenilenmelidir.
- Yenilenmediği takdirde vize ve ikamet ihlalinde bulunan yabancı öğrenciler hakkında ihlal edilen süreye paralel olarak 3 ay ilâ 7 yıl arasında ülkeye giriş yasağı getirilmektedir.
- Mezuniyet, okuldan kaydını sildirme, öğrencilikle ilişiğinin kesilmesi, devamsızlık vb. hallerde meydana gelecek değişiklikler 15 gün içerisinde, adres değişikliği ise 48 saat içerisinde Göç İdaresi İl Müdürlüğüne Birimlerine bildirilmesi gerekmektedir
 

İKAMET İZİNLERİNİN İPTAL EDİLECEĞİ DURUMLAR
Öğrencilerin; okuldan ilişik kesilmesi, kayıt dondurma, izinli sayılma, tutuklanması veya hükümlü olması, durumlarında “öğrenim amaçlı ikamet izinleri iptal edilmektedir.
YABANCI ÖĞRENCİLER İÇİN GENEL SAĞLIK SİGORTASI İŞLEMLERİ
YABANCILAR İKAMET İZNİ İÇİN GENEL SAĞLIK SİGORTASI
11 NİSAN 2014 TARİHİ İTİBARI İLE YÜRÜRLÜĞE ĞİREN 6458 SAYILI YABANCILAR VE ULUSLARARASI KORUMA KANUNUNA GÖRE
A ) İkamet alacak öğrenciler için;
Sağlık sigortası işlemleri için; bir vergi dairesine başvurup vergi kimlik numarası alması gerekir. (Önceden ikamet izni/Yabancı Kimlik No varsa gerek yoktur.) Aldığı vergi kimlik numarası ile Türkiye de kabul görmüş bir sigorta acentesine başvurup özel sağlık sigortası poliçesi yaptırması gerekir. Sağlık sigortası police fiyatları, yaş, cinsiyet ve uyruğa göre farklılık göstermektedir.
Dillerin Sultanı Türkçe Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Copyright © 2019 Tüm Hakları Saklıdır
 19 Mayıs Mah. Halaskargazi Cad. No:198/2 Şişli / İstanbul Türkiye 

Telefon: +90 0212 224 42 41 Mobil : +90 0505 999 80 78